info@biyomedtekarge.org

NKÜ 3. Biyomedikal Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu

NKÜ 3. Biyomedikal Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu

Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Teknolojileri AR-GE Topluluğu ve öğretim üyeleri tarafından düzenlenen “3. Biyomedikal Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu”, 2-4 Nisan 2014 tarihleri arasında Namık Kemal Üniversitesi’nde, Çorlu Mühendislik Fakültesi’nde ve Tıbbi Cihazlar ve Malzeme Fuarı EXPOMED İstanbul’da gerçekleşti.

 

Sempozyum Namık Kemal Üniversitesi Merkez Kampüs Rektörlük Konferans salonunda törenin açılışı ile başladı. Törenin açılışında konuşan Biyomedikal Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Topluluğu Başkanı Nadide Gülşah Gülenç, lisans ve ön lisans öğrencilerinin Biyomedikal Mühendisliği alanında bilgilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen sempozyumun gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Çorlu Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Rıfat Koray Çiftçi ise konuşmasında “ Bu yıl 3. gerçekleştirdiğimiz Biyomedikal Öğrenci Sempozyumu her yıl farklı anlamlar taşıyor. Bu yıl mezun vermiş bir bölüm olarak bu sempozyumu hayata geçiriyoruz. Bu yıl düzenlediğimiz sempozyumun diğer önemli anlamı Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Yakup Çağ’ın aramızda olmasıdır. Kamu Hastaneleri Birliği ile ortaklaşa adımlar atıyoruz. Biz bu çalışmaları öğrencilerimizin daha fazla pratikte yer almaları açısından önemsiyoruz” sözlerine yer verdi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Kurultay, “Bu zamana kadar üniversitemizde çok sayıda bilimsel etkinlik gerçekleştirildi. Bugün burada açılışını yapmakta olduğumuz sempozyum geleceğimizin güvencesi gençlerimiz tarafından gerçekleştirilmesi açısından çok anlamlı buluyorum” diyerek sempozyumun başarılı geçmesi dileğinde bulundu.

Tekirdağ Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Yakup Çağ, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Osman Eroğul, İstanbul Üniversitesi Biyomedikal ve Klinik Mühendislik Birimi’nden Prof. Dr. Aydın Akan, İlerimed Sağlık Ürünleri Tic. A.Ş. AR-GE Müdürü Cenk Kalkan ve İş Geliştirme Müdürü Dr. Selçuk Can Güven biyomedikal alanındaki deneyimlerini paylaştılar.

Sempozyumun 2. gününde Bahçeşehir Üniversitesinden Dr. Kamuran Kadıpaşaoğlu, DTI Implant System San.Tic.A.Ş. Ceo Dr.Talat Bugur, Star Kayar A.Ş. Ceo Fatih Van, Fresenius Medical Care firmasından Biyomedikal Mühendisi Kutay Güneştepe, İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. S.Semahat Demir, Siemens’den Biyomedikal Mühendisi Şilan Yılmaz ve Elektrik Mühendisleri Odası Şube Başkan Yardımcısı Nur Güleç yaptıkları konuşmalarda sırasıyla biyomedikal sektörünün Türkiye ve dünya pazarındaki yeri, son dönem böbrek yetmezliği tedavileri, tıp bilişimi ve tıp bilşimi uygulamaları, biyomedikal mühendisliğinde kadın çalışanların durumu ile ilgili konulara değindiler.

2. günün sonunda yapılan söyleşide NKÜ Çorlu Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nün ilk mezunları öğrencilerin çalışma hayatı ile ilgili sorularını yanıtladırlar.

3.Biyomedikal Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu’nun son ayağı, İstanbul’da Tıbbi Cihazlar ve Malzeme Fuarı Expomed 2014 Tüyap’da düzenlendi. NKÜ Expomed Tüyap Kongre Merkezi’nde, Ertunç Özcan Sağlık Tesisleri ve Tıbbi Cihazlar A.Ş., Covidien Sağlık A.Ş., Cordamed Biyomedikal Mühendislik A.Ş., Penta Elektronik Medikal Sistemler A.Ş. firmalarından medikal sektörün temsilcilerinin sunumlarını yaptığı oturumda konuşmacılar sektör hakkındaki bilgi ve deneyimlerini paylaştılar.

3. Biyomedikal Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu kapsamında gerçekleştirilen ve katılımın yoğun olduğu programda üniversitelerden gelen öğretim üyeleri medikal sektör ve Biyomedikal Mühendisliği Bölümü hakkında bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

NKÜ Biyomedikal Mühendisliği Bölümü fuarda açmış oldukları stanta gelen katılımcılara, NKÜ ve bölüm hakkında bilgiler verdi. Aynı zamanda “Türkiye’nin geleceğinde Biyomedikal Mühendisliği’nin yeri…” başlıklı Öğrenci Poster Yarışmasında Biyomedikal Mühendisliği öğrencilerinin biyomedikal alanıyla ilgili yaptıkları posterler sergilendi.

Stantta kurulan oy sandığıyla, ziyarete gelenler oy kullanarak sempozyumun İstanbul ayağında gerçekleşen son oturumda en iyi posteri seçtiler. Öğrenci poster yarışmasına katılan öğrencilere sertifikalarının ve dereceye giren kişilere ödüllerinin takdim edilmesiyle birlikte Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Teknolojileri AR-GE Topluluğu’nun düzenlediği sempozyum noktalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir